Menu

Sicílie_visit

Název projektu

Let´s Explore Our Natural Treasure

Program


Článek obsahuje pouze názor autora projektu. NA a Komise nenesou odpovědnost za jakékoli případné použití informací v něm obsažených.

This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.


Schůzka

7. 5. – 13. 5. 2018, Italy

Májová Sicílie

Druhý květnový týden letošního roku jsem navštívil společně s výpravou našich studentů a učitelů slunnou Sicílii. Týdenní pobyt se uskutečnil díky mezinárodnímu projektu, na němž se kromě naší zemědělské školy podílejí obdobně zaměřené instituce z Norska a sicilského souměstí Barcelona Pozzo di Gotto a Milazzo. Oficiální název zní Let´s Explore Our Natural Treasure a je tedy zaměřen na představování či objevování přírodního bohatství zemí zúčastněných národů. O tom, že se Sicilané mají skutečně čím chlubit, jsme se přesvědčovali prakticky od prvních chvil po přistání!

Půjčenými auty jsme zdolali prvních stopadesát kilometrů členitého pobřeží do Milazza. Čekal nás symbolický spánek, setkání s norskými studenty a návštěva první části integrované střední školy Instituto Superiore Enzo Ferrari Barcelona Pozzo di Gotto, která je zaměřena na výuku technických oborů. Později jsme poznali další její dvě části, kde studovali budoucí zahradníci a ovocnáři. Školní zahrady nás uchvátily. Z kvetoucích pomerančovníků, opuncií a svěží zeleně nám přecházel zrak!

Kdo si představoval vyprahlý ostrov, kde se vzduch chvěl nesnesitelným vedrem, ten se spletl. Květnová Sicílie se představila příjemnými teplotami, vegetace čerpala vláhu z nedávných srážek. Vše kvetlo a bujelo. Pláže teprve čekaly na letní přívaly turistů a moře tedy patřilo jenom Čechům a Skandinávcům. Naši sicilští přátelé strávili těch několik minut ve vlnách pouze ze slušnosti.

Tyto dojmy jenom umocňovaly návštěvy sicilských národních parků a pamětihodností. Parco Museo Jalari představovalo jakousi kombinaci mezi přírodním parkem a skanzenem. V expozicích umístěných na terasách vysoko nad mořem jsme se dozvěděli, jak tvrdý musel být život pro zdejší obyvatele ještě v padesátých letech 20. století.

Pro milovníky členitého pobřeží byl jistě zážitkem přímořský park Tindari. Hluboko do moře vybíhající štěrkové kosy, písečné duny se vzácnou pouštní flórou, izolovaná oka slané vody (tzv. Laghetti di Marinello), která se zakusovala do strmých útesů… Krajina jako stvořená pro natáčení filmu s pirátskou tématikou. Ve skutečnosti však Sicilany velmi ceněná přírodní rezervace, která je domovem celých kolonií racků. Křesťané si Tindari považují dvojnásob, neboť se k jeho útesům váže série zázraků, kde hrála hlavní roli zdejší Černá Madonna.

Úplně jiný svět nás čekal na úpatí slavné sopky Etny. Zkušený průvodce nás vedl lávovými poli k pobočným kráterům, odkud se nám na několik okamžiků otevřely jedinečné výhledy na východní pobřeží Sicílie. Během procházky jsme byli upozorňováni na botanické a geologické zajímavosti. Ústředním motivem celého výletu na Etnu však byla pokora. Tato slavná sopka pouze odpočívá a svoji sílu nám občas připomene kouřovými signály. Počátkem tohoto století však poslala lidstvu důrazný vzkaz, lávou zatopený turistický komplex je toho jasným důkazem.

Z pohledu Středoevropana by si samostatný článek jistě zasloužily naše toulky po uličkách, přístavech a plážích malebného města Milazzo. Milovníci kultury a historie určitě nezapomenou na středověká zákoutí městečka Taorminy, kterým dominuje antický amfiteátr z dob řeckého osídlení.

Naši italští přátelé nám připravili skutečně nezapomenutelný týden. Nechali nás také nahlédnout do zákoutí sicilské mentality, které vévodí vstřícnost, tolerance a nadhled. Sám za sebe mohu konstatovat, že jejich pohodový přístup k životu je pro mě velkou inspirací.

Děkuji paní Mgr. Janouškové za zprostředkování jedinečného zážitku; její nasazení nad rámec pracovních povinností i kreativita, které projektům pod záštitou zemědělské školy věnuje obdivuhodných dvacet let, si zasluhují obdiv a uznání.

Mgr. Pavel Studený