Menu

Staff Sweden

Název projektu

Miracles of my region

Program

Schůzka

11. 2. – 16. 2. 2019, Sweden


Za krásami jihovýchodního Švédska

Ve dnech 11. až 16. února 2019 jsme se mou kolegyní Radkou Janouškovou vypravily do malebného švédského přímořského městečka Simrishamn, kde probíhala přípravná schůzka učitelů v rámci projektu Erasmus + nazvaného The MORE (Miracles of my region). V tomto projektu jsou zapojeny 4 země – Česká republika, Slovenská republika, Francie a Švédsko.

Nejjednodušší cesta pro nás byla letecky do Kodaně, odkud jsme pokračovaly vlakem na území Švédska. Byl to pro nás velký zážitek, protože slavný želežzniční most vede jak nad mořem, tak pod ním. Zvláštní pocit, když se noříte pod hladinu moře. Za pouhých 15 minut jsme byly ve Švédsku, kde jsme změnily vlak a po menších peripetiích jsme zhruba po dvou a půl hodinách docestovaly na místo určení.

Bydlely jsme v nádherném hotýlku, z pokoje jsme měly výhled na moře, které nás uklidňovalo a fascinovalo.

Většinu času jsme trávily v místní střední škole Nova Academy, kde jsme měly možnost účastnit se jejich vyučovacích hodin. Musím popravdě říct, že mě udivilo, když prakticky všichni učitelé a žáci byli ochotni a schopni přepnout do angličtiny, když nás viděli, a výuka probíhala tak, abychom rozuměli i my, cizinci. U nás by toto nebylo možné, neboť jazykové znalosti nejsou na potřebné úrovni.

Byli jsme rozděleni do skupinek tak, abychom byly jako národy namíchané a musely jsme spolu komunikovat. Každá skupina dostala fotoaparát s kamerou, abychom hodiny natáčeli, a také dělali rozhovory s učiteli i žáky, což bylo nesmírně zajímavé. Musím říct, že některé poznatky jsem poté aplikovala i ve svých hodinách.

Zaujal nás i systém školního stravování. V této škole nemají školní jídelnu, ale mají dohodu s několika místními restauracemi, kam mohou studenti docházet, a mají možnost si vybrat, jestli chtějí asijskou, americkou, vegetariánskou či jinou stravu. Za stravování ani za školu se ve Švédsku neplatí!!!

Když už hovořím o jídle, měly jsme možnost vyzkoušet různé druhy ryb, což je pro tuto zemi typické. Nezbývá mi, než je za vynikající kuchyni pochválit, moc jsme si s Radkou pochutnaly.

Teprve poslední den nás naši švédští kolegové vzali na výlet po okolí. Navštívili jsme jednu z nejkrásnějších písečných pláží Sandhammaren, kde se v létě tísní davy turistů i místních, viděli jsme mlhou protkané malé Stonehenge (Dahlakra Damast) a skalní útesy, ze kterých dýchla opravdu zima, také jsme navštívili jednu místní pštrosí farmu, kde jsme výtečně poobědvali, a naše srdéčko zajásalo, když jsme se ocitli v areálu jedné zemědělské školy, která se specializuje na chov zvířat a koní. Pokusíme se navázat kontakt do budoucna, což by bylo pro naše žáky jistě velkým přínosem.

Čas utíkal a nastal poslední večer a návštěva švédské kolegyně Anny u ní doma, kde jsme povečeřeli a měli jsme možnost nasát atmosféru skandinávské domácnosti. Musím říct, že Švédové jsou úplně jiní, než jsme se kdysi v dobách mého mládí učili – vůbec to nejsou chladní seveřané ani modroocí blonďáci, vzhledově jsou spíše tmavší a velice přátelští!  Děkujeme za všechno!

Martina Dolečková, SZeŠ Lanškroun