Menu

Meeting in Slovakia

Název projektu

Miracles of my region

Program

Schůzka

22. 10. – 27. 10. 2018, Slovakia


The miracles of my region  – setkání v Ivance při Dunaji

Ve dnech 22. až 27. října se uskutečnilo mezinárodní setkání studentů čtyř evropských škol v rámci projektu Erasmus plus Miracles of my region. Hostitelskou školou byla tentokrát Spojená škola v Ivance při Dunaji, která připravila program pro delegace ze škol ve Francii, ze Švédska a z lanškrounské „zemědělky“. Z naší školy vyjelo 13 studentů za doprovodu dvou učitelek. První den byl příjezdový, všechny výpravy se sešly ve vestibulu školy, studenti byli rozděleni do rodin, kde měli zajištěn pobyt. Učitelé se ubytovali v penzionu ve vedlejší obci.

Vlastní program začal ráno přivítáním paní ředitelkou místní školy a poté byly utvořeny mezinárodní týmy, které později společně plnily úkoly projektu. Po té následovala prohlídka školy, prezentace a videa z partnerských škol a po obědě ukázka výcviku psů ve školním výcvikovém centru. V aule školy pracovaly jednotlivé mezinárodní týmy na přípravě svých tzv. Miracle bags (balíčky s předměty typickými pro jednotlivé země). Zbytek odpoledne trávili studenti v rodinách, které pro ně připravily individuální program. Učitelé po večeři odjeli do Slovenského národního divadla, kde zhlédli operu Don Carlos.

Vzhledem k tomu, že škola vyučuje i obor rybářství, byl plánován na středu výlov rybníka. Do rána se ale prudce změnilo počasí – ochladilo se a pršelo. Tedy počasí na takovouto akci „ideální“, ale nakonec díky dobrému oblečení jsme si to všichni užili, včetně výborného občerstvení v podobě čerstvého smaženého kapra. Po odpolední návštěvě jízdárny s jezdeckými ukázkami se studenti se svými novými kamarády opět účastnili programu  zajištěného jejich rodinami. Pro učitele nachystali slovenští kolegové ve škole večeři s typicky slovenským jídlem. Servírovala se pečená kachna s výborným zelím a bramborovými lokši.

Na čtvrtek byl naplánován výlet do Bratislavy. Pamětihodnosti jsme sledovali z výletního autobusu i s výkladem, prohlédli jsme si Bratislavský hrad a individuálně také centrum. Večer byla pro učitele připravena ochutnávka vín ve vinotéce, protože v okolí Ivanky se víno pěstuje. Studenti strávili večer v rodinách.

V pátek jsme, opět za krásného počasí, absolvovali krátkou túru v Malých Karpatech, jejímž zlatým hřebem byl pohled na krajinu z malé dřevěné, ve větru se lehce pohybující, rozhledny. Po obědě ve škole týmy prezentovaly své práce a následoval rozlučkový večírek, na který studenti přinesli na občerstvení to nejlepší, co se u nich doma  v rodině vaří nebo peče.

V sobotu se všechny výpravy rozjely domů. Naše cesta domů se zkomplikovala hned v Bratislavě. Díky zpoždění mezinárodního rychlíku nám ujely všechny přípoje, přišli jsme o místenky a domů jsme přijeli místo po poledni až v podvečer.

Setkání určitě splnilo všechny cíle – prohloubit jazykové dovednosti, najít nové kamarády a poznat cizí kraje a to nejen část Slovenska, ale díky prezentacím i další evropské země.

Ing. Hana Stehlíková, SZeŠ Lanškroun