Menu

Turkey_visit

Název projektu

Being in Europe, being young in education

Program

Schůzka

3. 6. – 8. 6. 2018, Istanbul


„Being young in Europe, being young in education“ v Istanbulu

Od 3. – 8. 6. 2018 jsem měla možnost s kolegyní Petrou Zíkovou a dvěma studentky 3. ročníku navštívit město Istanbul v rámci projektu EU Erasmus+ „Being young in Europe, being young in education“. Tato návštěva byla poslední výměnou studentů a učitelů v tomto projektu, který probíhal v letech 2016-2018. Naše partnerské země tvořily Němci, Rakušané, Italové, Poláci a Turci.

V rámci této výměny jsme spolu s našimi partnery pracovali na závěrečné zprávě. Rovněž jsme si připomněli celý projekt s jeho výstupy. Dále jsme se sjednotili na následném šíření projektu. Navíc si naši turečtí partneři se studenty pro nás připravili krásné folkové odpoledne. Měli jsme tak možnost shlédnout tradiční turecké tance včetně lidových kostýmů, při kterých samozřejmě zazněla i lidová turecká hudba. Příjemným překvapením pro nás učitele bylo, že naši studenti byli také převlečeni při přehlídce do tureckých krojů.

Cíl projektu byl naplněn nejenom poznáním místní kultury, zvyků ale i významných historických a zeměpisných památek a místní kuchyně. Naši turečtí přátelé nám tak připravili typickou tureckou kuchyni s bohatým kulturním program. Díky nim jsme se plavili po obou březích Bosporu oddělující Marmarské a Černé moře. V Marmarském moři jsme pak navštívili prázdninové místo Turků Princovy ostrovy. V samém centru Istanbulu jsme pak obdivovali krásy chrámu Hagia Sofia, paláce Topkapi, Modré mešity, Cisterny tisíce a jednoho sloupu a užili jsme si i nakupování v největší tržnici světa ve Velkém bazaru.

Naše díky za možnost vycestování patří zejména naší kolegyni paní učitelce R. Janouškové, která  již dlouhodobě a úspěšně za naši školu předkládá alespoň jeden projekt ročně v rámci programu Erasmus+.

Mgr. Martina Tomková