Menu

Italy_visit

Název projektu

Being in Europe, being young in education

Program

Schůzka

únor 2018, Italy


Za krásami Sicílie

Počátkem února 2018 jsme se vydali se šesti studentkami naší školy na slunný italský ostrov Sicílii. Tento pobyt byl součástí projektu Being Young in Europe, Being Young in Education“ v rámci programu Erasmus+ a dle slov našich žákyň „byl dost povedený“.

Ubytováni jsme byli v komfortním hotelu, ze kterého jsme vyráželi do partnerské školy či za poznáním spolu se studenty a učiteli z Catánie, Hamburgu, Istanbulu, Sosnovce či Oberpullendorfu. První dny byly ryze pracovní, studenti se pochlubili svými prezentacemi, esejemi, rozhovory a plakáty na dané téma, které se týkalo kulturní diverzity, rovnosti a lidských práv. Přes obtížnost daných námětů si s nimi žáci úspěšně poradili.

Ale tento pobyt nebyl pouze o práci, jeho cílem bylo i poznávání místních krás a pamětihodností, obzvláště těch, které jsou na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Doprovázela nás italská průvodkyně, která dokázala poutavě vyprávět o místech, která jsme navštívili.

Catánie, místo našeho projektového setkání, je krásné historické město založené Řeky a později ovládnuté Římany. Zde jsme měli příležitost zúčastnit se velkolepých oslav a ohňostrojů pořádaných na počest patronky města, svaté Agáty, jíž byla zasvěcená katedrála  Dóm sv. Agáty na Piazza del Duomo. Jde o trojlodní baziliku s románským normanským chórem z 11. století. V její jižní části se nachází kaple se stříbrným sarkofágem svaté Agáty, který je každoročně uctívaný a nesený městem v procesí.

V Syrakusách jsme zhlédli pozůstatky uměle jeskyně (Dionýsovo ucho) vybudované řeckými zajatci. Vchod do ní má tvar ucha a vyznačuje se výbornou akustikou. Za vlády Dionýsia I. zde bylo zřízeno vězení. Je součástí skalního masivu Latomie.

Nejvíce jsme se však těšili na výstup na sopku Etnu. Počasí nám bohužel moc nepřálo a znemožnilo nám výhled do okolí a výstup k nejvyššímu možnému kráteru. Ale i přesto to byl dle slov studentů „super výlet“. Nejoblíbenějším suvenýrem, který si domů přivezli, byly úlomky ztuhlé lávy.

Následovala návštěva krásného městečka Taormína, někdy také nazývaného sicilské Monte Carlo, kde jsme mohli obdivovat zbytky řeckého amfiteátru, později přestavěného Římany na arénu pro gladiátorské zápasy, a kochat se výhledem na Etnu a krásnou pobřežní krajinu s azurovým zálivem.

Naše studentky měly spoustu zážitků, obzvláště při seznamování se s Italy a v situacích, které je často velmi pobavily. To, že podle nás žijí ve stálém chaosu, jim však vůbec nevadí a jsou zvyklí řešit věci tak zvaně za pochodu. S dodržováním silničních předpisů si moc hlavu nelámou, zaparkují na křižovatce, naloží do auta šest lidí či vjedou do protisměru. Sicilané to však zvládají bez rozčilování, vše řeší s klidem a vlastně žádný dopravní kolaps nehrozí. To bylo navzdory vzniklým situacím velice  obdivuhodné.

Na Sicílii jsme strávili celý týden, který nám neuvěřitelně utekl. Přesto, že jsme se domů těšili, nechtělo se nám toto krásné místo s milými a vřelými lidmi opustit.

Mgr. Radmila Janoušková