Menu

Czech_visit

Název projektu:

Being in Europe, being young in education

Program:

Schůzka:

8. 5. – 12. 5. 2017, Czech republic


Zemědělka přivítala studenty a učitele pěti partnerských škol

 Na sklonku prvního májového týdne  se naše škola stala hostitelem zástupců partnerských škol z Německa, Turecka, Rakouska, Polska a Sicílie. Zúčastnit se Dne školy měla příležitost první skupina žáků z Hamburku se svým učitelem. Němečtí studenti dorazili již v pátek, mohli se tak seznámit se životem školy z pohledu veřejnosti.

Následujícího dne se k nim připojili Sicilané a společně navštívili Zemskou bránu a malebné okolí polských hranic. Nedělní večer patřil příjezdu ostatních účastníku, jejich vzájemnému setkání a posezení u večeře.

Projektový týden, kterým začínaly pracovní aktivity, připadl na státní svátek 8. května, a proto jsme se rozhodli pro malý výlet na hrad Bouzov a do Olomouce, kde naši hosté obdivovali morový sloup na náměstí, barokní chrámy a zákoutí starých uliček. Návštěva památek zařazených na seznam UNESCO je totiž také nedílnou součástí dvouletého běžícího projektu. K odlehčení náročného dne pak patřila návštěva olomoucké ZOO, která studenty překvapila svým uspořádáním a možnostmi přímého setkání se zvířaty.

Úterý bylo ryze pracovní a během dopoledních workshopů studenti se svými učiteli představili své příspěvky (znalosti o hostitelské zemi, prezentace, plakáty a eseje, krátké filmy s rozhovory, debaty a semináře, vše na téma Kulturní diverzita a rozmanitost. Workshopy byly zakončeny společnou kresbou studentů, která měla vyjádřit jejich představu daného tématu a tvorbou katalogu památek UNESCO nacházejících se v zúčastněných zemích.

 V odpoledních hodinách si hosté prohlédli naši školu, obdivovali veterinární centrum, novou mlékárnu či výběhy zvířat a arboretum. Měli příležitost projet se na našich koních, účastnit se výcviku agility či králičího hopu.

Vyvrcholením dne pak byla česká tradiční ceremonie Pasování na myslivce. Pasovaným šťastlivcem se tentokrát stal pan ředitel školy David Hruška a návštěvníci mohli zhlédnout náležitosti této události se vším všudy, včetně slavnostního slibu.

Středa patřila procházce po lanškrounských pamětihodnostech a výstupu na radniční věž. Během dopoledne nás přivítal na lanškrounské radnici pan místostarosta spolu s radními. Krátký odpolední výlet do Litomyšle s návštěvou náměstí a zámku byl romantickým zakončením dne.

Čtvrtek byl posledním dnem stráveným v naší škole. Mezinárodní týmy studentů spolu s učiteli zápolily v netradičních disciplínách Her bez hranic (koulení pneumatiky, dojení umělé krávy, jízda v zahradním kolečku, skládání hmatového pexesa, zdolávání překážkové dráhy apod.). Po těžkém boji si všichni mohli odpočinout při vystoupení folklórního souboru Jaro z Dolní Čermné. Ale ne na dlouho. Brzy byli za pomoci účinkujících zapojeni do víru tance tradiční české polky a pokoušeli se osvojit si texty písní V Táboře na dvoře a Doudlebské polky. Je všeobecně známo, že vaření a stolování spojuje národy. Proto jsme pestrý čtvrtek zakončili rautem, který se skládal z mezinárodních i českých pochutin a specialit. Jádro bohaté tabule tvořily mléčné výrobky z naší školní mlékárny a sladké deserty zajištěné našimi šikovnými kolegyněmi.

Závěrečnou tečkou pobytu zahraničních hostů byla jednodenní návštěva Prahy, která jim umožnila obdivovat nejen památky UNESCO, ale i ostatní krásy našeho hlavního města.

Domů odjížděli plni dojmů a zážitku z pestrobarevného programu, který jsme pro ně připravili.

Mgr. Radmila Janoušková