Menu

NEUVĚŘITELNÉ!

Máme MISS EUROPE a VICEMISS WORLD

Annabelle to dokázala.

RESULTS

2019 “ORB – Miss Europe”

GOLD: Czech Republic – Aubrac (7 points)
SILVER: Austria – Grauvieh (5 points)
BRONZE: Austria – Braunvieh (3 points)

podrobnější info přebíráme z:  Listy Lanškrounska

SVĚTOVÁ VICEMISS Z LANŠKROUNA JE KRÁVA

Nevím, jestli se dostatek lanškrounských občanů bude z této informace dmout pýchou, ale skutečně máme v Lanškrouně krasavici, která dokázala uspět nejen na úrovni České republiky, kde se stala v květnu českou šampiónkou. Následně zabodovala skvěle i na Evropské úrovni, kterou také vyhrála a teď aktuálně jako jediná z České republiky získala cenné vavříny ve světové soutěži masných plemen v kategorii ostatní masná plemena. Seznamte se s krávou Annabelle, která dokázala získat výborné umístění mezi zvířaty z celého světa a především super silné Severní Ameriky. O prvenství ji připravila kráva plemene highland z USA. Ke cti naší lanškrounské krasavice slouží fakt, že své vítězství si užívá v kravíně SZeŠ Lanškroun, kde se brzy stane podruhé matkou.

Začátek tohoto úspěchu začal před cca 8 lety, kdy se ředitel školy David Hruška vypravil do Francie a přivezl odtamtud dvě méně známá, ale ve Francii vyhlášená, plemena masného skotu s vysokou kvalitou masa, které se vyznačuje jemnou strukturou a vyšším protučněním. „Oni jsou takoví tradicionalisté, že často jiné maso, než třeba z plemene parthenaise, už ani nekonzumují. Vědí, že nejcennější maso je z krav mezi 3. a 5. teletem a za jatečné zvíře jsou schopni zaplatit klidně 5 tisíc euro“, říká David Hruška. Jedno z dovezených plemen tak bylo parthenaise a druhé právě plemeno aubrac, kam se řadí i lanškrounská krasavice Annabelle. Obě plemena jsou si trochu podobná, ale aubrac se vyznačuje velkou odolností a nenáročností. „Aubrac roste i ze slámy a Francouzi s nadsázkou tvrdí, že žere i kamení“, komentuje s nadsázkou ředitel Hruška.

Z původních Francouzek dnes už ve škole žádná kráva není, ale jsou tady jejich dcery, vnučky a brzy přibudou i pravnučky. Jednou z dcer je právě Anabell, která byla připravovaná na výstavy už od „telecích let“ a jako jalovice získávala na národních cenách většinou druhá nebo třetí místa. Po prvním teleti ale evidentně dorostla do krásy a je dnes světovou „kraví“ celebritou. Velký podíl na tom měl především Jaromír Krčmář, žák veterinárního oboru školy, který ji připravoval na výstavy od začátku.

„Vnímám to jako mimořádný úspěch, který nikdo nečekal. Především vzhledem k tomu, že máme v kravíně tak mimořádnou plemennou pestrost a jen málopočetné stádo. Ukazuje se však, že díky moderním technologiím lze skvělého výsledku dosáhnout i ve školním prostředí“, dodal David Hruška. Pro úplnost je třeba vysvětlit, že Annabelle je kráva, která se narodila díky biotechnologii embryotransferu, kterou se mladí veterináři na škole učí.

František Teichmann

Na obrázku může být: sky a outdoor

Na obrázku může být: 6 people, venku

Na obrázku může být: 1 person, smiling , sky a outdoor
Na obrázku může být: 1 person, smiling , sky a outdoor