Menu

Kravaři ve Veroně

Dne 30. 1. 2018 okolo 7. hodiny ranní jsme se vydali na cestu do 1019 km vzdálené italské Verony. Z Lanškrouna nás vyrazilo celkem 5 žáků (Kateřina Podzemná, Zuzana Viková a Andrej Hliboký- studenti z 2.C,  Darina Lužíková a Andrea Piknová- studentky z 4.C)  a náš hlavní mozek a řidič, David Hruška, ředitel SZeŠ La. V Hradci Králové jsme nabrali poslední důležitý článek naší výpravy veterinářku Martinu Soukupovou, kterou vyslal náš hlavní sponzor SCHAUMANN ČR. Přivítali jsme ji s nadšením, protože s sebou přinesla 20 řízků. Cesta probíhala bez větších potíží. Nejvíc se nám líbily zastávky na benzínkách, kde jsme mohli řízky ochutnat.. Na benzínové pumpě v Rozvadově jsme se setkali s druhou částí delegace  –  Ing. Miroslavem Vlčkem, Ing. Ingrid Štěpánovou a fitéry Terezou Kosobudovou a Lukášem Výborným. Na místo jsme dorazili okolo 19:00, byli jsme ubytováni nedaleko od centra Verony. Poté jsme se navečeřeli a unavení ulehli.

Druhý den ráno jsme se vydali na výstavu Fieragricola, kvůli které jsme sem jeli. Hned při příchodu do pavilonu 10, který byl pro nás ten nejzajímavější, jsme nasáli kravskou vůni, která nám připomněla vůni „lanškrounského domova“. Šli jsme se podívat na soutěž mladých fitérů, která spočívá v tom, že si každý přihlášený soutěžící musí za předem určený čas co nejlépe zkrášlit své zvíře, což zahrnuje spoustu práce, zkušeností a také trpělivosti. Zvíře se musí nejdříve pořádně vyčistit, umýt, osušit a poté co nejlépe ostříhat, aby vynikla harmonie těla daného zvířete. Naši fitéři Terka s Lukášem nám zodpověděli všechny naše dotazy a popisovali, jak soutěž probíhá, protože si jí sami před lety prošli. Večer jsme se šli projít do centra Verony, navštívili jsme známý Juliin dům, Coloseum a scaligerský hrad. Poté jsme pokračovali večeří.

Ve čtvrtek ráno jsme opět vyrazili na výstaviště, kde probíhal první evropský ročník Open limousine 2018. Vystavovaná zvířata byla opravdu nádherná a opečovávaná svými majiteli. Po soutěži limousínů jsme si šli projít celý pavilon. Viděli jsme zde holštýny, brownsisse, fleckvieh, piemontty, chianiny, charolais, buvoly, marchikiana a mimo skot tu byla představena některá plemena koní, koz a králíků. V ostatních halách byly vystavovány expozice se zemědělskou a zahradní technikou, výživářstvím, stánky se suvenýry a občerstvením. Velice nás zaujal traktor značky Lamborginy, který měl velmi krásný design, avšak velmi netypickou a nepraktickou bílou barvu. Myslím si, že si tu každý návštěvník přišel na své, protože nabídka vystavovaného zboží byla opravdu obrovská. Po výstavě jsme se jeli podívat na vedlejší poloostrov, který je obklopen největším italským jezerem Lago di Garda, které vzniklo z ledovce. S překvapením jsme zjistili, že i tady mají otužilce, které ani deštivé a chladné počasí před koupáním nezastavilo. Na tomto ostrově je spousta hotelů a některé čerpají ze sirného pramene, který vtéká do jezera. Večer jsme se šli opět projít a navečeřet do města.

V pátek ráno jsme již tradičně jeli na výstavu, opět si ji celou prošli, nafotili spoustu fotek a podívali se na soutěž holštýnských krav a jalovic, ukázku piemontů, koz a koní. Po celou dobu výstavy jsme měli možnost vidět, jak se se zvířaty zachází, od čištění, až po jejich samotné předvádění, a tak získat cenné zkušenosti. Poslední večer jsme neměli žádné plány, proto jsme se rozdělili na skupinky, někteří šli na večeři, jiní šli nakupovat suvenýry a někteří zůstali na pokoji.

Cesta domů nás zmohla, ale tato výprava určitě stála za to!

Moc ráda bych poděkovala nejen za mě, ale i za všechny členy této výpravy našim sponzorům: SHAUMANN ČŘ s.r.o., LUKROM, spol. s.r.o., ADW a ČMSCH, a.s.. Dále naší škole, a především   našemu panu řediteli, za to, že nám tento výlet umožnil a v pořádku nás dopravil na místo a zpět. Dále bych ráda poděkovala fitérům, kteří nám vše vysvětlili, a našemu nejvtipnějšímu členu Andreji Hlibokému za skvělou zábavu a jeho komunikační schopnosti. V restauraci na nás číšníci zřejmě dlouho nezapomenou!  Ještě jednou DĚKUJEME!!!

Andrea Piknová, studentka 4.C