Menu

JIHOČESKÁ BEEF SHOW 2018

JIHOČESKÁ BEEF SHOW 2018

Země živitelka (23. – 28.8.2018)

Dne 22.8. 2018 jsme v odpoledních hodinách do vozíku naložili roční jalovici Dorotku limousinského plemene, kterou vodí žákyně 3. B Marie Příhodová a když jsme měli všechno naloženo a byli jsme si jistí, že všechno máme, sedli jsme do auta a vyrazili na cestu až do Českých Budějovic. Cesta byla dlouhá, zábavná a probíhala bez potíží. Z naší školy se zúčastnily celkem 3 žákyně (Marie Příhodová z 3. B, Květa Lóžiová z 2. A a Kačka Podzemná z 3.C) a náš hlavní šerif, Ing. David Hruška, ředitel SZeŠ Lanškroun. Na místo jsme dorazili v pořádku v 19:30 hodin. Nejdříve jsme vyložili Dorotku a následně zavedli do jejího, již předem nachystaného kotce. Tuhle noc jsme se rozhodli, že budeme spát pod širákem. Bylo pěkné počasí.

Každé ráno jsme vstávaly brzy, abychom stihly vykydat a přichystat zvířata. Ve čtvrtek 23.8. 2018 jsme všichni chovatelé vážili zvířata, aby se jejich aktuální váha mohla napsat na cedulky. Bylo to rychlé, protože jsme si všichni pomáhali. U vážení se stala menší nehoda. Při odchodu z váhy stoupla kráva, která vážila něco málo přes 700kg, Květě na nohu. Malíček na noze jí začal černat. Nakonec jsme tuto situaci vyřešili obvázaným malíčkem a hlavní je, že Květa byla v pořádku a nesla to vše statečně i přes tu ukrutnou bolest.

V pátek 24.8. 2018 se konala 4. jihočeská Angus show. Na tuhle výstavu se přihlásilo celkem 73 kusů plemene Aberdeen Angus od 19 chovatelů. Jelikož Květa se svým zraněním nemohla vodit krávy, krávy zbyly na Marušku. Se všemi jalovicemi a jedním teletem od chovatelů z Jakubovic postoupila až do finále. Ve finále se umístily na prvních třech místech. Ke konci se vodili plemenní býci v různých kategoriích. Jeden chovatel, pan Jožko Valihrach, který je majitel plemenného býka BALMACHIE RODGER, nás poprosil, jestli bychom mu ho pomohly nachystat. Pan ředitel nám ho vždy přivedl na místo, kde se umývali a chystali přímo na program. S holkami jsme ho opláchly, našamponovaly a znovu opláchly vodou. Rodgera vodil Tomáš Kozák a spolu vyhráli Národního vítěze v kategorii Plemenní býci nad 3 roky a Absolutního šampiona plemene Aberdeen Angus. Večer jsme úspěchy oslavili a následně jsme šli odpočívat a nabírat síly na další den.

V sobotu 25.8. 2018 se konal šampionát chovatelů plemene Limousine a 1. Limousine aukce. Na šampionát se přihlásilo celkem 65 kusů plemene Limousine od 14 chovatelů. Ráno si šly Maruška s Květou umýt a připravit jalovici na následující program. Předtím než vstoupily do předvadiště, ještě Maruška předvedla v jedné kategorii jalovici Anetu z Todně od chovatele Františka Farky. Pak už šla do předvadiště Maruška s Dorotkou. Měly tam docela velkou konkurenci. Spolu se umístily na 5.místě z devíti přihlášených jalovic v kategorii 12-24 měsíců.

V neděli, jak jsme se ráno probudily, šly jsme se postarat o zvířata a následně jsme si společně udělaly prohlídku celého areálu výstaviště.

V pondělí 27. 8. 2018 se všechna tři děvčata zúčastnila Junior týmu. Děvčata bojovala mezi sebou a dalšími zúčastněnými. Svoji jalovici Dorotku předvedla Maruška, jalovici plemene Red Angus vodila Květa a s plemenným býkem Cicerem z Todně  plemene Limousine šla Kačka. Při přehlídce juniorů a jejich zvířat si rozhodčí vybrali tři nejlepší zvířata a jejich vodiče. Mezi nejlepší tři postoupila Maruška s Dorotkou, které spolu obsadily krásné 2. místo.

Po úspěšném dni jsme zvířata vrátily zpět do kotců, aby si odpočinula. Následně jsme úspěchy oslavili skleničkou šampáňa.

V úterý 28. 8. 2018 byl poslední den, kdy jsme se všichni rozloučili a vyrazili na cestu domů.

Chtěla bych poděkovat nejen za mě, ale i za všechny zúčastněné členy naší posádky a naší škole a hlavně panu řediteli, že to s námi celý týden vydržel.  MOC DĚKUJEME!

   Marie Příhodová, studentka 3. B