Menu

Maturita z matematiky

6. května 2020   11:14
Hlasování 45. schůze, 6. 5. 2020

250. Vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 178/2016 Sb., kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů /sněmovní tisk 645/ – třetí čtení
167 – 190 (6. 5. 2020)

Poslanci zrušili povinnou maturitu z matematiky. Neprošlo, aby byla odložena jen o dva roky. Podle dosavadního znění by studenti některých oborů museli poprvé povinně maturovat z matematiky v roce 2021. Škola bude moci omezit či zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty. Zákon nyní dostane k posouzení Senát.

Ministr školství Robert Plaga ale přišel s tím, že by studenti povinně z matematiky maturovat příští rok nemuseli a mohli by si nadále vybírat mezi matematikou a zkouškou z cizího jazyka.
Někteří poslanci ANO a ČSSD ze školského výboru navzdory ministerstvu školství navrhli povinnou maturitu z matematiky nikoli zrušit, ale jen o dva roky odložit, na rok 2023, ovšem neuspěli.
Podle exministryně školství Kateřiny Valachové z ČSSD je debata o rušení maturity z maturity pokrytecká, protože studenti, kteří před několika lety do školy nastoupili, věděli dobře, z čeho mají maturovat v roce 2021. „Matematika je komunikační jazyk pro techniky, stejně jako pro překladatele angličtina,“ zastal se matematiky i poslanec ANO Karel Rais.
Před odkladem zrušení povinné maturity jen o dva roky varoval místopředseda STAN Petr Gazdík. Jen by to znamenalo další nejistotu, míní.
„Pojďme ukončit nejistotu a pojďme zrušit povinnou maturitu z matematíky,“ argumentoval naopak poslanec opoziční TOP 09 Dominik Feri. Řekl, že on sám měl matematiku rád, ale že z ní nematuroval. Studenti by měli mít podle něj možnost volby.
Za SPD slíbila podporu vládnímu návrhu zrušit povinnou maturitu z matematiky Tereza Hyťhová. K ukončení nejistoty vyzval také lidovec Marek Výborný. K podpoře Plagova návrhu se přihlásil Pirát Lukáš Bartoň.

Škola bude mít právo omezit či zakázat mobil

Poslanci kývli i na návrh, který podala poslankyně za vládní hnutí ANO Marcela Melková, aby škola mohla omezit či zakázat používání mobilních telefonů nebo jiných elektronických zařízení dětmi, žáky nebo studenty, s výjimkou jejich používání v nezbytném rozsahu ze zdravotních důvodů.